Pierwszy trening

Na treningach Aikido i Aikishintaiso obowiązują określone warunki. Opisane poniżej zwyczaje i zasady dotyczą każdego adepta, niezależnie od wieku, płci i narodowości.

Strój i higiena:

Podstawowy strój to do-gi albo aikido-gi (karate-gi, judo-gi). Zwyczajowo używa się terminu kimono, ale nie jest to poprawne określenie. Do-gi posiada bluzę, spodnie i pas w kolorze białym. Na początku można ćwiczyć w innym wygodnym, nie krępującym ruchów stroju (np. w dresie) – ważne jest, aby łokcie i kolana były osłonięte, a także, aby strój ten nie posiadał zamków błyskawicznych, guzików itp. 

Wymagane jest również obuwie na zmianę (np. klapki), które posłuży do przejścia z szatni do dojo (sala do ćwiczeń), bądź do toalety. Ćwiczymy na boso na tatami (specjalna mata). 

Z uwagi na ryzyko zranienia siebie, bądź partnera, noszenie jakiejkolwiek biżuterii podczas treningu jest niedozwolone.

Ciało i odzież powinny być czyste. Paznokcie muszą być krótko przycięte.

Zachowanie:

Podczas treningów Aikido i Aikishintaiso obowiązuje nas zachowanie zgodne z etykietą Aikido – oto kilka ogólnych zasad:

- na treningi powinniśmy przychodzić punktualnie (wskazane jest wejście na tatami kilka minut wcześniej, tak aby nie przeszkodzić w punktualnym rozpoczęciu zajęć),
- przebywanie w dojo na tatami przed lub po treningu powinno być ściśle związane z praktyką Aikido,
- ćwiczymy w ciszy,
- ćwiczymy w sposób bezpieczny, zarówno dla siebie jak i wszystkich ćwiczących (należy rozważnie intensyfikować wykonywanie ćwiczeń bądź technik),
- osoby nie biorące udziału w treningu proszone są o zachowanie ciszy oraz nie rozpraszanie uwagi ćwiczących.