Morihei Ueshiba

Ueshiba Morihei O Sensei (1883-1969)

Ueshiba Morihei O Sensei (1883-1969), uznawany powszechnie za założyciela Aikido, oparł je na założeniach braku przemocy i braku współzawodnictwa. Jego Aikido na planie technicznym wynikało z tradycji wojowniczych Japonii (Budo), natomiast na planie filozoficzno-duchowym, opierało się na wpływie ideologii grupy religijnej Omotokyo oraz osobistych poszukiwaniach mistycznych. Stworzył system oparty na dążeniu do harmonii z naturą i wszechświatem. W uznaniu jego mistrzowskiego kunsztu otrzymał przydomek „O Sensei”, czyli „Wielki Nauczyciel”.

 

 

 

 

Kobayashi Hirokazu Soshu (1929-1998)

Wybitny uczeń Moriheia Ueshiby. Mistrz Kobayashi kontynuował pacyfistyczną myśl O Senseia oraz rozwinął wiele aspektów technicznych, strategicznych i dydaktycznych – znacznie rozwinął ruchy meguri i techniki irimi, które stały się jego „znakiem rozpoznawczym”. Od 1975 roku regularnie odwiedzał Europę, prowadząc staże Aikido o zasięgu międzynarodowym.

Hirokazu Kobayashi Aikido
Mistrz Andre Cognard

André Cognard Hanshi (ur. 1953)

André Cognard Hanshi był uczniem mistrza Kobayashiego, a po jego śmierci stał się kontynuatorem rozpowszechniania i rozwoju Aikido tej linii. Aktywność i wszechstronne poszukiwania mistrza Cognarda merytorycznie wzbogacają Aikido. Spenetrował on pole technik kaeshi waza (kontr-technik), a także rozbudowuje i rozwija koncepcje strategiczne i taktyczne pracy z bronią – Aikiken (techniki z bokken) i Aikijo (techniki z kijem). Naucza Aikido w sposób integralny z Budo. Rozwija także Aikishintaiso (gimnastyka harmonizująca energię), które nierozerwalnie związane jest ze szkołą Mistrza Kobayashi.