kaligrafia Aikido

Aikido – jest to tradycyjna japońska sztuka walki, w której odrzuca się przemoc. Została stworzona przez O'Senseia Ueshiba Moriheia (1883 – 1969). W czasie treningu nie ma rywalizacji, a bazą nauczania są zasady równowagi energii oraz szacunek do partnera. Aikido mogą praktykować zarówno mężczyźni, jak i kobiety, bez ograniczeń wiekowych, oraz bez specjalnego przygotowania.
Ćwiczący początkowo uczy się podstawowych zasad sztuk walki takich jak: uniki, przemieszczenia, chwyty oraz dystans. W miarę postępów, poznaje techniki ręczne (taijutsu aiki) – unieruchomienia i rzuty – oraz techniki z bronią (aikijo, aikiken).
Poprzez studiowanie naturalnego ruchu ciała, poprzez pracę nad płynnością technik oraz poszukiwanie dyspozycyjności ciała i ducha, Aikido rozwija ćwiczącego fizycznie i umożliwia lepsze poznanie siebie samego oraz innych. Wiara w siebie i osiągnięcie stabilności umysłu w samym sercu ruchu, powoduje, że uciekanie się do stosowania siły staje się bezużyteczne.

"Praktyka aikido Hirokazu Kobayashiego (1929-1998), ucznia założyciela Morihei Ueshiby, zakłada wykorzystanie ciała, które wykracza poza jego kontrolę za pomocą woli lub rozwój odruchów. Założyciel Morihei Ueshiba opracował swoje techniki przez analogie z ruchami natury, zwłaszcza obserwując ruch wody. 

Według jego koncepcji ruchu, musi on postępować spiralą energii (meguri) która rozchodzi się wokół centrum energii życiowej (seika tanden). Używał on sił odśrodkowych i dośrodkowych oraz szybkości, które pozbawiały równowagi atakującego, wspierał to działaniem systemu skręceń, rotacji lub rozciągnięć stawów, co umożliwiały odpowiednie przemieszczenia z unikami, pozwalające przechwycić atakującego i uniknąć jego ataku

 
Czytaj więcej o Aikido Kobayashi:
„Droga rozwoju ciała” – autor André Cognard
aikido Kobayashi, Sensei Krzysztof Jerzak 4 dan